5 روش ساده و کاربردی برای شستن ماهیتابه و قابلمه سوخته

شستن قابلمه سوخته

برای شما هم پیش آمده است که در زمان طبخ غذا با قابلمه یا ماهیتابه سوخته مواجه شوید؟ راه‌حل شما برای شستن قابلمه سوخته چیست؟ البته گاهی اوقات نیز به مرور زمان کف قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها کثیف می‌شود. خیلی‌ها معتقدند که وقتی قابلمه یا ماهیتابه‌ای می‌سوزد، کثیف کردن آن دیگر امکان‌پذیر نیست؛ اما بعد از بررسی‌هایی که انجام دادیم، به 5 روش عالی رسیدیم که برای شستن ماهیتابه سوخته می‌توانید استفاده کنید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با هر یک از این روش‌ها آشنا شوید.

انواع روش‌های شستن قابلمه سوخته

قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها از جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند. برای تمیز کردن آن‌ها باید حتماً به جنس‌شان توجه کنید. در غیر این صورت ممکن است که تلاش‌های شما نه‌تنها مفید واقع نشود؛ بلکه باعث آسیب رسیدن به ماهیتابه یا قابلمه نیز گردد. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در زمینۀ تمیز کردن ماهیتابه سوخته در نظر داشته باشید، این است که باید در زمان کوتاهی نسبت به شستن آن اقدام کنید. باقی ماندن آثار سوختگی در طولانی مدت، پاک کردن آن‌ها را سخت‌تر می‌کند.

با ذکر این نکات مهم در ادامه به بررسی روش‌های مختلف شستن قابلمه سوخته می‌پردازیم.

1. شستن ماهیتابه سوخته با ترکیب جوش شیرین و سرکه

یکی از روش‌های مقرون‌به‌صرفه برای پاک کردن سوختگی قابلمه استیل، استفاده از ترکیب جوش شیرین و سرکه است. برای این منظور، داخل قابلمه یا ماهیتابه را به طور مساوی از آب و سرکه پر کنید. سپس قابلمه را روی اجاق گاز در معرض حرارت بگذارید تا ترکیب آب و سرکه به جوش بیاید. در ادامه ظرف را از روی اجاق بردارید و 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین به آن اضافه کنید.

15 دقیقه صبر کنید تا جوش شیرین در محلول حل شود و ظرف خیس بخورد. سپس مایع درون ظرف را خالی کنید. یک اسفنج یا پد انتخاب کرده و با آن آثار سوختگی در قابلمه و ماهیتابه را پاک کنید. اگر هنوز آثار سوختگی به طور کامل برطرف نشد، مخلوط آب، سرکه و جوش شیرین را بار دیگر در ظرف بریزید و فرآیند فوق را تکرار کنید.

شستن ماهیتابه سوخته

2. تمیز کردن قابلمه سوخته با لیمو

شستن قابلمه سوخته با لیمو نیز در مواردی که شدت سوختگی‌ها خیلی زیاد نیست، نتایج خوبی به همراه دارد. 2 یا 3 لیمو را برش دهید و در کف قابلمه یا ماهیتابه خود بچینید. سپس ظرف را روی گاز رومیزی تحت حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید. درون ظرف به حدی آب بریزید که لیمو‌ها داخل ظرف شناور شوند. بین 5 تا 8 دقیقه ترکیب آب و لیمو را بجوشانید. سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید.

لیموها را به سطح بدنۀ ظرف بمالید و سپس از آن خارج کنید. در ادامه به کمک آب گرم و تمیز، ظرف را شستشو دهید. استفاده از یک برس یا پد تمیز برای جدا کردن تکه‌های سوخته که به دیواره ظرف چسبیده‌اند، برای تمیز کردن بهتر آن مناسب است.

3. شستن قابلمه سوخته با اسید اگزالیک

یکی دیگر از روش‌های مفید برای شستن ماهیتابه سوخته استفاده از اسید اگزالیک است. مواد اسیدی توانایی بالایی در جدا کردن تکه‌های سوخته از قابلمه یا ماهیتابه دارند و در بین آن‌ها اسید اگزالیک قدرت بیشتری نسبت به سایرین دارد. برخی از شوینده‌های موجود در بازار حاوی این ماده اسیدی هستند.

ابتدا باید کف ماهیتابه را درون آب داغ قرار دهید. بعد از مدتی آب داغ را تخلیه کنید. سپس یک دستکش لاستیکی به دست کنید و چند قاشق غذاخوری از اسید اگزالیک را کف ظرف بریزید. در ادامه مقدار آب داغ به محلول اضافه کنید و ترکیب حاصل را به سطح ماهیتابه بکشید. حدود 60 ثانیه صبر کنید تا ترکیب روی سطح ماهیتابه به صورت کامل پخش شود. در ادامه با استفاده از آب داغ ظرف را به طور کامل شستشو دهید. از یک اسفنج برای تمیز کردن سطح ماهیتابه نیز استفاده کنید.

4. پاک کردن سوختگی قابلمه با فویل آلومینیوم و جوش شیرین

ظرف کثیف خود را با استفاده از آب داغ شستشو دهید و آب بکشید. سپس 2 قاشق جوش شیرین را به صورت کامل در بخش‌های مختلف آن پخش کنید. بار دیگر چند قاشق غذاخوری آب داغ را روی سطح ماهیتابه بریزید. ترکیب آب و جوش شیرین باید به صورت خمیری در بیاید. سپس یک تکه فویل آلومینیومی بردارید و آن را به صورت یک توپ حلقه‌ای دربیاورید. سپس آن را بک کف و دیواری ظرف مالش دهید.

به این ترتیب تکه‌های سوخته از بدنۀ ظرف جدا می‌شود. در ادامه نوبت به شستن ماهیتابه سوخته با آب و صابون می‌رسد. به این ترتیب تمام آثار سوختگی برطرف خواهد شد.

5. شستن قابلمه سوخته با قرص ماشین ظرفشویی

قرص‌های ماشین ظرفشویی عملکرد فوق‌العاده‌ای در شسشتن قابلمه سوخته دارند. برای استفاده از آن‌ها ابتدا باید ظرف را با آب داغ شستشو دهید. سپس ظرف را زیر آب گرم نگه دارید و با قرص ظرفشویی به آرامی کف و دیواره ظرف را مالش دهید. به این ترتیب تکه‌های سوخته خیلی زود از ظرف جدا می‌شود.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم 5 روش ساده و کاربردی برای شستن قابلمه را به شما معرفی کنیم. بررسی‌های ما نشان می‌دهد که از بین 5 روش فوق، استفاده از قرص‌های ماشین ظرفشویی بهترین نتیجه را به همراه دارد. به طوری که خیلی سریع آثار سوختگی را برطرف می‌کند. البته سایر روش‌ها نیز مفید هستند ولی برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب باید زمان بیشتری را صرف کنید. شما کدامیک از این روش‌ها را تا کنون امتحان کرده‌اید؟ آیا روش مفید دیگری برای شستن ماهیتابه سوخته می‌شناسید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *