10 اشتباه مهلک در طراحی آشپزخانه!

10 اشتباه مهلک در طراحی آشپزخانه!

طراحی آشپزخانه هم می‌تواند اشتباه باشد! تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید؟ پرکاربردترین فضای هر خانه‌ای، آشپزخانه آن است. رفت‌وآمد مکرر اهالی خانواده به این این نقطه از خانه، نشان از اهمیت فراوان آن دارد. حتی وقتی می‌خواهید دکوراسیون منزل را تغییر دهید، اول از همه به فکر تغییر طراحی آشپزخانه می‌افتید. پس خیلی مهم است که در این لحظه تصمیم درست و مهندسی‌شده‌ای بگیرید.

حتماً می‌خواهید بگویید ما که مهندس آرشیتکت نیستیم که بتوانیم چنین تصمیمی بگیریم. اشکالی ندارد؛ این مقاله را برای چنین روزی تنظیم کرده‌ایم. در ادامه ما را همراهی کنید تا از اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه جلوگیری کنید.

اول: قرارگرفتن سه ‌ضلع آشپزخانه در دل یکدیگر

در طراحی آشپزخانه به محل قرارگرفتن سینک ظرف‌شویی، یخچال و اجاق گاز، سه ‌ضلع مثلث می‌گویند. وقتی می‌گوییم سه‌ ضلع، یعنی باید یک فاصلۀ منطقی بین این نقاط وجود داشته باشد. به ‌همین ‌خاطر به شما پیشنهاد می‌کنیم فاصلۀ این نقاط از یکدیگر بین 1.5 تا حدود 3 متر باشد. متر ندارید؟ مهم نیست؛ 3 تا 6 قدم معمولی بردارید.

دوم: نگذاشتن سیستم تهویۀ مناسب هنگام دیزاین آشپزخانه

بویی که از پختن غذا در آشپزخانه پخش می‌شود، لذت غذاخوردن را چند برابر می‌کند. اما فکرش را کنید که هود و سیستم تهویه وجود نداشته باشد و بوی غذا در خانه بماند. آن موقع است که حتی تشک تختخواب هم بوی چربی و غذای مانده به‌ خود می‌گیرد. پس پیش از آنکه باعث شوید اهالی خانواده خواب استخوان ماهی ببینند، فکری به حال سیستم تهویه در طراحی آشپزخانه کنید.

سوم: وجود نور ضعیف در طراحی داخلی آشپزخانه

هنگام طراحی آشپزخانه اگر نور کافی در نظر نگیرید، مجبور خواهید بود در کنار سایه‌ها غذا بپزید و میل کنید. اگر به زیبایی‌شناسی در طراحی آشپزخانه اهمیت می‌دهید، بسیار عالی است؛ اما پیش از هرچیز باید از تجهیزات کاربردی استفاده کنید. استفاده از سیستم‌های روشنایی، به‌خودی‌خود زیبا هستند. به‌کاربردن یک سیستم روشنایی فانتزی که فقط به‌به و چه‌چه میهمانان را به ‌همراه داشته باشد و نتواند نیاز آشپزخانه را برطرف کند، هیچ ارزشی نخواهد داشت. نخست به عملکرد اهمیت دهید، سپس به زیبایی.

چهارم: درنظرنگرفتن اصول چیدمان آشپزخانه (ادویه‌جات بالای ماشین ظرف‌شویی!)

هنگام سازمان‌دهی و چیدمان آشپزخانه خیلی مهم است که بدانید هرکدام از وسایل را در چه جایی قرار دهید. اشتباهی که درباره‌اش صحبت می‌کنیم، در اکثر خانه‌ها مشاهده می‌شود؛ پس دقت کنید. کاسه‌ها، لیوان‌ها و ظروفی که برای وعده‌های اصلی استفاده می‌کنید، در نزدیکی میز آشپزخانه باشد.

برای نگهداری غذاهای خشک که پشت آن‌ها نوشته شده «در جای خشک و خنک نگهداری شود» محلی را در نظر بگیرید که واقعاً خشک و خنک باشد. کابینت مجاور فر برقی یا کابینت زیر گاز رومیزی، نمی‌تواند محل مناسبی برای آن‌ها باشد.

کابینت‌ ظروف و قابلمه‌ها بهتر است در نزدیکی ماشین ظرف‌شویی باشد. اینکه شما در بالای ماشین ظرف‌شویی، ادویه‌جات قرار دهید و برای گذاشتن ظروف شسته‌شده در کابینت‌ مجبور باشید طول آشپزخانه را طی کنید، اشتباهی مهلک در طراحی آشپزخانه خواهد بود.

پنجم: کوچک‌ترکردن دکوراسیون آشپزخانه کوچک!

یک لحظه صبر کنید. لطفاً برای طراحی آشپزخانه عجله نکنید. اگر آشپزخانۀ کوچکی دارید، سریع به ‌سراغ مدل کابینت و برند فر برقی-گازی نروید. کمی بیایید عقب‌تر و به آشپزخانه‌تان نگاه کنید. آیا دیواربه‌دیوارش انبار یا اتاقی وجود دارد که کمتر از آن استفاده شود؟ اگر جواب مثبت است، بهترین زمان ممکن برای ترکیب این‌ دو فضاست.

به‌ خاطر داشتن یک اتاق یا انبار اضافی که شاید روزی به‌دردتان بخورد، فضای دل‌باز آشپزخانه را فدای «روز مبادا» نکنید. به ‌یاد داشته باشید که آشپزخانه‌های کوچک با تجهیز‌شدن، کوچک‌تر خواهند شد. اگر اتاق یا فضایی را ندارید که با آشپزخانه ترکیب کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ارتفاع کابینت‌های دیواری را بیشتر در نظر بگیرید تا بتوانید از حداقل فضا، بیشترین بهره را ببرید.

ششم: خودنمایی سطل‌های زباله هنگام تزیین آشپزخانه

میهمانی که وارد آشپزخانۀ شما می‌شود، چرا باید بداند شما در طول روز و حتی در شب قبل چه چیزهایی میل کرده‌اید؟ این اشتباه مهلک و آبروریز، هیچ ارتباطی با توان مالی و دانش طراحی آشپزخانه ندارد. فقط کافی است یکی از کابینت‌های نزدیک به سینک و شیرآلات را به سطل زباله اختصاص دهید؛ دیگر به‌هیچ‌وجه نظم و انضباط شما در ذهن دیگران زیر سؤال نخواهد رفت.

هفتم: کاربردی‌نبودن دکوراسیون آشپزخانه

طراحی آشپزخانۀ شما باید با بازی لگو (Lego) بچه‌ها یک فرق اساسی داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم طراحی آشپزخانه را طوری در نظر بگیرید که کاملاً کاربردی و سودمند باشد. برای مثال، آیا وقتی در یخچال را باز می‌کنید، جلوی بازشدن درهای کابینت را نمی‌گیرد؟ آیا بازشدن درهای کابینت، راهتان را مسدود نمی‌کند؟ این‌ها نمونه‌سؤالاتی هستند که در هنگام طراحی آشپزخانه باید به آن‌ها توجه کافی داشته باشید.

هشتم: نگذاشتن پریز برق کافی هنگام طراحی آشپزخانه

در داخل آشپزخانه تجهیزات برقی زیادی وجود دارد. گاهی‌اوقات کمبود پریز برق باعث می‌شود صاحب‌خانه یا از سه‌راهی استفاده کند، یا زمان استفاده از وسایل را به عقب بیندازد؛ هردوی این‌ها معضلات خودشان را دارند. بهتر است برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی، هنگام طراحی آشپزخانه به تعداد پریزهای برق توجه کافی شود.

نهم: نبود هارمونی و هماهنگی کافی در طراحی آشپزخانه

پیش از آنکه بخواهید طراحی آشپزخانه را شروع کنید، ببینید طراحی خانه‌تان چه مدلی و چه سبکی است. آیا اجزای خانۀ شما کلاسیک هستند؟ آیا ترکیب رنگ‌های تیره بیشتر در آن دیده می‌شود؟ آیا مدرن و با پس‌زمینۀ روشن است؟ این‌ها عواملی هستند که در سبک طراحی آشپزخانۀ شما بسیار تأثیرگذار خواهند بود.

خانه‌ای زیبا و چشم‌نواز خواهد بود که بتواند یک هماهنگی معنادار بین اجزای خود به ‌وجود آورد. خانه‌ای که هر قسمتش خوی جدایی‌طلبانه داشته و به ‌دنبال استقلال منطقه‌ای باشد! در چشم دیگران به‌جز هرج‌ومرج چیز دیگری جلوه نخواهد کرد.

دهم: نبود فضای کافی در بین کابینت‌ها

یکی از رایج‌ترین اشتباهات در طراحی آشپزخانه، نبود فضای کافی در بین کابینت‌هاست. عده‌ای علاقه دارند نقطه‌به‌نقطۀ دیوار آشپزخانه را کابینت نصب کنند. این‌ کار باعث می‌شود فضای آشپزخانه به‌شدت سنگین و بی‌روح جلوه کند. برای شکستن این فضای یکنواخت، بهتر است از درهای شیشه‌ای یا قفسه‌های باز در بین کابینت‌ها استفاده کنید.

صحبت پایانی

مواردی که ذکر کردیم، فقط بخشی از اشتباهات رایج در طراحی آشپزخانه بودند. اگر بخواهیم خیلی کلی به شما راهکار ارائه دهیم، باید بگوییم که طراحی آشپزخانه‌ای درست و بی‌نقص است که بتواند در عین هماهنگی با خانه، عملکرد بسیار خوبی به ‌همراه داشته باشد. یک طراحی آشپزخانه باید بتواند تمام دغدغه‌های شما را برطرف کند، نه اینکه معضل جدیدی به ‌وجود آورد.

نظر شما چیست؟ شما چه اشتباهاتی در طراحی آشپزخانه دیده‌اید که ما ذکر نکرده‌ایم؟

 

 

منبع: houzz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *