5 روش برای تشخیص زمان تعویض فیلتر هود آشپزخانه (همراه انواع فیلترها)

5 روش برای تشخیص زمان تعویض فیلتر هود آشپزخانه (همراه انواع فیلترها)

– «فیلتر هود آشپزخانه را باید تمیز کنیم؟»

– «چگونه فیلتر هود آشپزخانه را تمیز کنیم؟»

اگر شما هم چنین سؤالاتی دربارۀ فیلتر هود آشپزخانه در ذهن دارید، باید بگوییم این مقاله مختص خودتان تنظیم شده است؛ زیرا به تمام این پرسش‌ها پاسخ داده‌ایم. حتی پرسش‌های دیگری هم که ممکن است در ذهن داشته باشید، بی‌جواب نخواهد ماند. پس ادامۀ مطلب مال شماست.

تمیز کردن فیلتر هود

اگر بدانید تعویض فیلتر هود آشپزخانه چه تأثیر شگرفی در هوای خانه‌تان خواهد گذاشت، همین الان دست به تعویض آن می‌زنید (لطفاً پس از اتمام مقاله این کار را بکنید!). پختن غذاهای مختلف، استفاده از مواد شوینده، فرش‌های رنگی، استفاده از رنگ و… هوای داخل خانه را آلوده می‌کند. بی‌شک باید ابزاری وجود داشته باشد که بتواند این هوا را تصفیه کند.‌ این ابزار چیست؟ فیلتر هود آشپزخانه.

هرجا صحبت از فیلتر می‌شود، در کنار آن بحث تمیز یا تعویض‌کردن فیلتر هم مطرح می‌شود. هیچ فیلتری وجود ندارد که بدون تمیزکردن بتوان استفادۀ مادام‌العمری از آن کرد. فیلتر هود آشپزخانه هم از این قاعده مستثنی نیست.

5 روش برای تشخیص زمان تعویض فیلتر هود آشپزخانه (همراه انواع فیلترها)

چرا تمیزکردن فیلتر هود آشپزخانه مهم است؟

به سه دلیل:

۱. چربی‌های حاصل از پخت‌وپز، گردوخاک و ذرات ریز غذا که در حال پخته‌شدن هستند، همه‌و‌همه در دام فیلتر هود آشپزخانه می‌افتند. اگر فیلتر هود تمیز نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟ مسلماً تمام این ذرات در داخل هود و محیط اطراف هود جمع می‌شوند. شما در چنین محیطی راغب به آشپزی هستید؟

۲. شاید به چشم غیرمسلح قابل دیدن نباشند، اما ذرات ریز شیمیایی و آلاینده‌های مضر، به‌صورت ناخواسته وارد محیط منزل شما می‌شوند. اگر فیلتر هود آشپزخانه تمیز نباشد، این ذرات در هوا می‌ماند و بی‌شک روی سلامتی اعضای خانواده تأثیر زیادی می‌گذارد. پس بهتر است محیط خانه را همیشه امن و سلامت نگه دارید.

۳. هر غذایی بوی مخصوص به خودش را دارد. فیلترهای تمیز باعث می‌شوند بوی غذاها از بین برود. حالا اگر فیلتر هود آشپزخانه آلوده باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ فقط کافی ا‌ست به ترکیب بوی ماهی سرخ‌شده، قرمه‌سبزی، آبگوشت و مرغ آب‌پز فکر کنید!

و اما سؤال مهم:

از کجا بدانیم که زمان تعویض فیلتر هود آشپزخانه فرا رسیده است؟

اگر آخرین زمان تعویض فیلتر هود را به ‌خاطر نمی‌آورید، باید بدانید که وقتش رسیده است.

گاهی اتفاق می‌افتد که با وجود روشن‌بودن هود، دود حاصل از آشپزی در آشپزخانه‌تان باقی می‌ماند. این مورد می‌تواند یکی از نشانه‌های تعویض فیلتر هود باشد.

چنانچه دیدید بوی غذایی که درست کرده‌اید از بین نمی‌رود و همیشه خانه‌تان بوی غذا می‌دهد، بدانید وقتش رسیده که فیلتر هود آشپزخانه را بررسی کنید.

اگر روی کابینت‌ها، شیرآلات، دیوار یا سقف، چربی جمع شد، یعنی فیلتر هود نتوانسته هوا را تصفیه کند.

اگر این نشانه‌ها را در فیلتر هود آشپزخانه دیدید، به فکر تعویض آن باشید: فرورفتگی، تاب‌خوردگی، حضور بیش از حد ذرات آلوده و باقی‌ماندۀ غذاها.

مهم: اگر تاب‌خوردگی باعث شد فیلتر در کاپوت و بدنۀ هود قرار نگیرد، در اسرع وقت آن را تعویض کنید.

5 روش برای تشخیص زمان تعویض فیلتر هود آشپزخانه (همراه انواع فیلترها)

نحوه تمیزکردن فیلتر هود آشپزخانه چگونه است؟

استفاده از آب و صابون، ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش برای این کار است. برخی از فیلترها مثل پرولین را می‌توان در ماشین ظرفشویی قرار داد. البته اگر از فیلتر هود زغالی استفاده می‌کنید، این فیلترها قابل شستشو نیستند. در چنین شرایطی باید آن‌ها را تعویض کنید. نحوه تعویض فیلتر زغالی در بخش بعدی گفته شده است.

نحوه تعویض فیلتر هود چگونه است؟

فیلترهای زغالی داخل دمنده قرار می‌گیرند. برای تعویض آن‌ها این مراحل را پیش بگیرید:

۱. فیلترهای گریس را بردارید تا بتوانید به دمنده دسترسی پیدا کنید.

۲. محفظۀ پلاستیکی را که روی دمنده قرار گرفته، بردارید.

۳. فیلتر کربن چرب را بردارید.

۴. درپوش را با مواد شوینده تمیز کنید.

۵. یک فیلتر زغالی جدید بگذارید.

۶. محفظۀ پلاستیکی‌ای را که برداشته بودید، دوباره نصب کنید.

۷. فیلترهای بافل را داخل هود قرار دهید.

5 روش برای تشخیص زمان تعویض فیلتر هود آشپزخانه (همراه انواع فیلترها)

بهترین فیلتر هود آشپزخانه کدام است؟

این موضوع به عوامل مختلفی مثل میزان استفادۀ شما از گاز رومیزی و به دنبال آن میزان استفاده از هود و همچنین به عادت‌های غذایی شما بستگی دارد. اما، به‌طور‌کلی ما شما را با انواع هود آشنا می‌کنیم تا بهترین آن را برای خودتان انتخاب کنید.

فیلتر هود آلومینیومی

این فیلتر هود آشپزخانه در زیر هود قرار دارد و به‌راحتی قابل شست‌وشو است؛ مثل همان روش ساده‌ای که بالاتر گفتیم. روش ساده‌تری که برای تمیزکردن فیلتر آلومینیومی پیشنهاد می‌کنیم، استفاده از ماشین ظرفشویی است. اگر از این فیلتر استفاده می‌کنید، به شما توصیه می‌کنیم هر 3 ماه یک بار آن را تمیز کنید. با این کار می‌توانید از طول عمر بالای آن لذت ببرید.

فیلتر هود زغالی

با این فیلتر هود آشپزخانه آشنا هستید. این فیلترها روی دهانۀ دمنده قرار می‌گیرند. همان‌طور که می‌دانید، فیلتر زغالی قابل شست‌وشو نبوده و فقط باید در زمان‌های لازم، آن را تعویض کنید. این فیلتر هود آشپزخانه بیشتر از 2 سال عمر نمی‌کند، ولی ما به شما پیشنهاد می‌کنیم هر سال آن را تعویض کنید. اگر در شرایطی قرار دارید که نمی‌توانید هود را به بیرون کانال بزنید، فیلترهای زغالی گزینۀ ایدئالی هستند.

اگر عاشق و شیفتۀ آشپزی هستید و در طول هفته زیاد غذاهای چرب استفاده می‌کنید، توصیه می‌کنیم از فیلتر آلومینیومی استفاده کنید. به‌طور‌کلی، فیلتر فلزی هود برای شست‌وشو مناسب‌تر است. اما اگر گردش هوا در آشپزخانه و محیط منزل برایتان در اولویت است، به شما هود زغالی را پیشنهاد می‌کنیم.

و اما سؤال آخر:

فیلتر هود از کجا بخرم؟

جواب این سؤال تا حدود زیادی روشن است؛ چراکه بعید می‌دانیم با دانستن کیفیت محصولات استیل البرز، نخواهید از آن‌ها استفاده کنید. مسلماً شرکت‌ها و تولید‌کنندگان مختلفی هستند که محصولات خوب و مناسبی تولید می‌کنند؛ به‌طور مثال، ممکن است نام فیلتر هود مس به گوش شما خورده باشد. اما چیزی که ما دربارۀ آن صحبت می‌کنیم، محصولی‌ است که توان رقابتی بالایی داشته باشد و بتواند با طول عمر بالا برایتان کار بکند. فیلتر هود استیل البرز از جنس‌های درجه‌یک و مقاوم ساخته شده و به‌راحتی در ماشین ظرفشویی شسته می‌شود.

این فیلترها علاوه‌بر ویژگی‌های ساختاری، دارای ویژگی‌های ظاهری هم هستند؛ چرا؟ چون حتی در طراحی فیلتر هود آشپزخانه هم سلیقه و نوآوری به‌ خرج داده‌ایم. فقط کافی‌ است آشپزخانه‌تان را به ما بسپارید، آن‌وقت خواهید دید که همیشه در یک هوای مطبوع و سالم زندگی می‌کنید (البته اگر به مواردی که گفتیم توجه کنید).

راستی! اگر هنوز از محصولات دیگر ما مثل سینک یا فر برقی دیدن نکرده‌اید، از شما می‌خواهیم وقت گران‌بهایتان را در اختیار ما بگذارید و به صفحات محصولات سر بزنید. به‌طور مثال، یکی از محصولات چشم‌نواز ما، فر برقی-گازی است. پیشنهاد می‌کنیم این محصول پرطرف‌دار را از دست ندهید.

برگرفته از : prolinerangehoods.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *