5 ترفند برای داشتن یک آشپزخانۀ اقتصادی

5 ترفند برای داشتن یک آشپزخانۀ اقتصادی

آشپزخانۀ اقتصادی موضوعی بسیار جذاب و پرطرف‌دار است. همۀ افراد دوست دارند با کمترین هزینۀ ممکن، بیشترین نفع را ببرند؛ حتی اگر بر این موضوع واقف باشند که هزینه‌های زیادشان در قبال دریافتِ خدمات فوق‌العاده است. شاید بر همین اساس است که عده‌ای هنگام خریدکردن، علاقه دارند تا حد امکان چانه بزنند و تخفیف بگیرند. اما ما نمی‌خواهیم در این بخش تکنیک چانه‌زدن و تخفیف‌گرفتن را به شما آموزش دهیم. در ادامه 5 ترفند برای داشتن یک آشپزخانۀ اقتصادی را باهم میخوانیم.

با ما همراه باشید، زیرا می‌خواهیم با یک‌سری نکات ساده اما کلیدی، به شما بگوییم چگونه می‌توانید یک آشپزخانۀ اقتصادی و درعین‌حال باارزش داشته باشید. 

دکوراسیون ارزان آشپزخانه

آشپرخانه به ‌دلیل داشتن تجهیزات و عناصر بسیار زیاد، گران‌ترین بخش یک خانه است. اگر اکنون وارد آشپزخانه‌تان شوید و قسمت‌به‌قسمت آن را ارزش‌گذاری کنید، ممکن است بتوانید با مجموع ارزش آن، یک ماشین خریداری کنید. این راه هم در نظر بگیرید که بازسازی یا ازنوساختن یک آشپزخانه، هزینۀ کارفرما و کارگر را به ‌همراه دارد.

کارفرماها و کارگران به‌ دنبال سود حداکثری خود هستند؛ همان‌طور که شما به‌ دنبال کاهش هزینه‌های خود هستید. اما در این شرایط، اختیار با شماست. شما تصمیم می‌گیرید که می‌خواهید یک آشپزخانۀ اقتصادی داشته باشید، یا یک آشپزخانۀ لوکس و گران‌قیمت.

اگر داشتن یک آشپزخانۀ اقتصادی را انتخاب کرده‌اید، به شما تبریک می‌گوییم؛ زیرا به صفحه‌ای آمده‌اید که به‌شدت مناسب انتخابتان است.

5 ترفند برای داشتن یک آشپزخانۀ اقتصادی

۱.درنظرگرفتن عملکرد به‌جای زیبایی

پیش‌تر به شما گفتیم که تجهیزات آشپزخانۀ خانگی بسیار هزینه‌بر هستند. ازاین‌رو بهتر است اقلامی را خریداری کنید که در وهلۀ اول عملکرد مناسبی داشته و می‌توانند به‌راحتی نیاز شما را برطرف کنند. زیبایی یک جنس نمی‌تواند نیاز روزانۀ شما را رفع کند. علاوه‌براین، زیبایی همیشه با خودش هزینه به ‌همراه خواهد داشت. اگر می‌خواهید یک آشپزخانۀ اقتصادی داشته باشید، به‌ دنبال لوازمی باشید که بتوانند کارراه‌انداز باشند.

به‌طور مثال، خریدن شیرآلاتی که زرق‌وبرق آن‌چنانی دارند، تأثیری در بهترشستن ظروف آشپزخانه و دست‌ها نخواهد داشت. شما می‌توانید با خرید شیرآلات معمولی، نیاز اصلی خود را برطرف کنید. همچنین سینک‌ها جزو تجهیزاتی محسوب می‌شوند که می‌توان با حداقل قیمت، نوع مناسبی از آن‌ها را خریداری کرد. شما نیازی ندارید که برای یک آشپزخانۀ اقتصادی، از سینک‌های سنگی گران‌قیمت استفاده کنید. یادتان نرود که برطرف‌کردن نیازهای اساسی، مهم‌تر از زیبایی وسایل آشپزخانه است.

درضمن، خریدن چنین لوازم باصرفه‌ای، به‌خودی‌خود قادر به تغییر دکوراسیون آشپزخانه با کمترین هزینه است. هر لوازمی که وارد آشپزخانۀ شما شود، فارغ از ظاهری که دارد، تغییر چشمگیری در دکوراسیون آشپزخانۀ شما ایجاد خواهد کرد. پس نگران زیبایی محیط آشپزخانه نباشید.

۲.استفاده از یخچال‌های فریزردار

منظورمان یخچال‌های ساید‌بای‌ساید نیست؛ زیرا این یخچال‌ها هزینه‌های بسیار زیادی دارند و به‌هیچ‌عنوان برای یک آشپزخانۀ اقتصادی توصیه نمی‌شوند؛ البته شاید یخچال ساید با قیمت مناسب پیدا شود، اما باز هم می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. به ‌همین ‌منظور، یک مدل از یخچال‌ها هستند که در طبقۀ پایین یا بالای خود فریزر دارند. این یخچال‌ها به‌شدت باصرفه هستند، چرا؟ به این دلایل:

  • کاهش مصرف انرژی: بدیهی‌ است که چنین یخچال‌هایی ابعادی کوچک‌تر از یخچال‌های ساید‌بای‌ساید داشته باشند. احتمالاً می‌دانید که هرچه فضای یخچال کمتر باشد، انرژی کمتری مصرف خواهد کرد. همین موضوع باعث می‌شود هزینۀ مصرف انرژی شما به‌طور قابل توجهی کاهش یابد.
  • قیمت پایین محصول: اگر بازار لوازم خانگی را بررسی کنید، خواهید دید که یخچال‌های فریزردار نسبت به یخچال‌های دوقلو (ساید‌بای‌ساید) قیمتی به‌مراتب پایین‌تر دارند. به‌ همین‌ خاطر، استفاده از یخچال‌های فریزردار برای داشتن یک آشپزخانۀ اقتصادی توصیه می‌شود.

۳.خرید لوازم متناسب با جمعیت خانواده

گاهی‌اوقات می‌بینیم که برای تجهیز آشپزخانۀ عروس و داماد، ماشین لباس‌شویی با گنجایش نُه‌کیلو خریداری شده است! این زوج جوان یا باید ماهی یک ‌بار لباس بشویند تا بتوانند از ظرفیت کامل ماشین لباس‌شویی استفاده کنند، یا باید با هزینۀ مضاعف انرژی کنار بیایند. البته این موضوع فقط برای زوج‌های جوان نیست. ما این بحث را تعمیم می‌دهیم به تمام خانواده‌ها. وقتی می‌خواهید یک محصول برای آشپزخانه تهیه کنید، پیش از هرچیز گنجایش آن را با تعداد افراد خانواده مطابقت دهید.

خریدن لوازمی که بیشتر از ظرفیت خانوادۀ شما کاربرد دارند، یک خرج اضافی ا‌ست. دور آن را خط بکشید و به ‌دنبال محصولی با ظرفیت مناسب بگردید.

۴.خرید وسایل آشپرخانه با آپشن کمتر

شاید این مورد کمی برایتان عجیب باشد، اما حقیقت آن است که خیلی از لوازمی که آپشن و گزینه‌های زیاد دارند، در بسیاری از مواقع به کارتان نمی‌آیند. این لوازم فقط برای شما خرج اضافی دارند. به‌طور مثال، خریدن یک ماشین ظرف‌شویی که قابلیت ویژۀ شست‌وشوی کریستال‌های لوکس را دارد، چند بار در سال به ‌درد شما می‌خورد؟ یا خریدن یک ماشین لباس‌شویی که ویژگی شست‌وشوی لباس‌های ابریشمی را در آپشن‌های خود دارد، مناسب شماست؟

۵.توجه به قیمت وسایل آشپرخانه مطابق بودجه

بهتر است با خودتان روراست باشد؛ برای داشتن یک آشپزخانۀ اقتصادی باید پیش از هر چیز، بودجۀ خود را برآورد و یادداشت کنید. سپس با همان بودجه، لوازم مورد نیازتان را بخرید. اما نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه کنید، قیمت وسایل آشپزخانه است. می‌گویند «هرچقدر پولی بدی، آش می‌خوری» اما گاهی‌اوقات می‌توان کاسه را کوچک‌تر کرد و در حد نیاز آش برای خود برداشت. برای مثال، می‌توانید برای تجهیز آشپزخانۀ خود، به‌ دنبال قیمت مناسب هود آشپزخانه باشید.

هودی که قیمتش مناسب باشد، چه ویژگی‌هایی دارد؟ به‌خوبی می‌تواند با مکش قابل قبول خود، جریان هوا را تغییر دهد، اما زیبایی آن‌چنانی که چشم‌ها را خیره کند و کنترلی که بتوان از دور، آن را مدیریت کرد، نخواهد داشت. آیا برای داشتن یک آشپزخانۀ اقتصادی، زیبایی در اولویت شماست؟ البته که نه! همچنین اگر اجاق گاز فردار خریده‌اید، نیازی به خرید فر برقی، مایکروویو و فر برقی-گازی نخواهید داشت.

حتی می‌توانید اقتصادی‌تر پیش بروید و به‌جای اجاق گاز فردار، گاز رومیزی ایرانی خریداری کنید که تجهیزات و هزینۀ کمتری داشته باشد. یادتان باشد یکی از عواملی که می‌تواند در ایجاد یک آشپزخانۀ اقتصادی به شما خیلی کمک کند، خرید لوازم ایرانی‌‌ است.

در آخر

به یاد داشته باشید که طراحی آشپزخانۀ اقتصادی به همین مواردی که ذکر کردیم ختم نمی‌شود. شما می‌توانید با خلاقیت و ابتکار فردی‌تان، تغییراتی در محیط آشپزخانه به ‌وجود بیاورید یا لوازمی را خریداری کنید که بتوانید با حداقل هزینه، بیشترین سود را ببرید. به‌طور مثال، اگر کار با چوب را بلدید، می‌توانید طبقات و سازه‌های چوبی مخصوص آشپزخانه بسازید و از آن‌ها استفاده کنید.

یا اگر فکر می‌کنید از آن دست آدم‌های همه‌فن‌حریف هستید، می‌توانید کف‌پوش‌ها یا رویۀ کابینت‌ها را خودتان بسازید و با بودجه‌ای که ذخیره می‌کنید، به دنبال خرید قیمت مناسب یخچال دوقلو باشید. راه برای ایجاد یک آشپزخانۀ اقتصادی زیاد است. خودتان باید ببینید با توجه به سلیقۀ شخصی و بودجه‌ای که در اختیار دارید، کدام ترفند برایتان سودمندتر است.

برگرفته از : RealHomes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *