آشنایی با نحوه کار فر برقی گازی و تفاوت آن با فر گازی و فر برقی

آشنایی با نحوه کار فر برقی گازی

اجاق‌گازهای فردار یکی از لوازم پر مصرف در آشپزخانه هستند و امروزه به‌دلیل تنوع غذایی، کاربرد فر در پخت‌وپز، کمتر از صفحه شعله‌های اجاق‌گاز نیست. علاوه بر فر گازی، با تغییر و زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه‌ها، فر برقی نیز جایگاه خودش را پیدا کرده و طرفداران بسیاری دارد. امروز در این مطلب می‌خواهیم از ترکیب این دو سوخت در اجاق‌گاز بگوییم؛ در واقع قرار است به شما یک اجاق‌گاز دوگانه‌سوز معرفی کنیم که هم نیروی برق آن را راه می‌اندازد و هم با انرژی گاز می‌توانید غذایی فوق‌العاده بپزید. در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد آشنایی با نحوه کار فر برقی گازی تفاوت آن با فر گازی و فربرقی  و نحوه عملکرد آن بیشتر بدانیم.

اجاق‌گاز دوگانه سوز با فر برقی گازی چیست؟

اجاق‌گاز دوگانه سوز با فر برقی گازی در واقع یک اجاق‌گاز است که از دو نوع سوخت برای تأمین انرژی پخت‌وپز غذا استفاده می‌کند. در این نوع اجاق‌گاز، علاوه بر انرژی گازی، از المنت‌های الکتریسیته هم برای پخت غذا استفاده می‌شود. البته صفحه شعله‌های این اجاق همچنان با گاز کار می‌کند و با همان پیچ‌های همیشگی، میزان حرارت آن قابل‌تنظیم است. در صفحات اجاق‌گاز، مزیت استفاده از سوخت گاز به‌جای انرژی برق، تبدیل سریع این انرژی به گرما است؛ در مقابل، در نوع صفحه‌های برقی، تبدیل الکتریسیته به گرما، به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد. همچنین در نوع گازی، از ظاهر شعله‎‌‌ها می‌توان به داغ یا سرد بودن اجاق و میزان حرارت آن پی برد ولی در صفحه‌های برقی به این شکل نیست.

مزایای استفاده از اجاق‌گاز دوگانه سوز برقی و گازی چیست؟

پخت‌وپز با اجاق‌گازی که با انرژی فسیلی گاز کار می‌کند، راحت است و به شما این فرصت را می‌دهد که با پیچاندن شعله گاز و زدن یک فندک، حرارت تولید کنید، غذایتان را به‌سرعت سرخ کنید یا آن را در مدت‌زمان بیشتر و با آرامش بپزید.

اجاق‌گاز برقی، حرارت یکنواختی را در تمام قسمت‌های غذا پخش می‌کند و احتمال سوختن غذا در این شرایط، بسیار کم است. نوسانات دما در این گازها باوجود جریان برق، کاهش پیدا می‌کند و دیگر مشکلات فرهای گازی و نیاز به خاموش و روشن کردن مداوم در دمای بالا را ندارد. در نتیجه پخت‌وپز با این نوع گاز، باکیفیت‌تر و آسان‌تر خواهد بود.

حالا تصور کنید که اجاق‌گاز آشپزخانه شما دوگانه‌سوز و مجهز به فر برقی گازی باشد و با هر دو نوع سوخت بتواند کار کند. با ترکیب این دو روش پخت‌وپز، آشپزخانه شما از مزایای مطلوب هر دو نوع سوخت بهره‌مند خواهد شد.

آیا استفاده از این نوع اجاق‌گازهای ترکیبی معایبی هم دارد؟

آشنایی با نحوه کار فر برقی گازی

استفاده از فر برقی گازی هم مثل سایر گازهای معمولی مشکل اشغال فضا را دارد و در این مورد مثل یک گاز معمولی خواهد بود. همان‌طور که گازهای معمولی فردار با درهای بزرگ، فضای به‌نسبت بزرگی را به خود اختصاص می‌دهند، اجاق‌های دوگانه‌سوز هم به همین شکل خواهند بود. البته این نکته را هم فراموش نکنید که در هر آشپزخانه‌ای نمی‌توان این نوع اجاق‌گازها را نصب کرد.

اجاق‌گاز دوگانه‌سوز برقی و گازی چگونه نصب می‌شود؟

فر برقی گازی باید در جایی قرار گیرد که علاوه بر گاز، به انرژی برق هم دسترسی داشته باشد. برای تأمین انرژی برق، معمولا دسترسی به پریز برق در آشپزخانه کافی خواهد بود، اما بعضی از طراحی‌های این گازها به گونه‌ای هستند که باید به برق اصلی خانه وصل شوند و در این حالت، باید از یک برقکار حرفه‌ای کمک بگیرید و هرگز خودتان دست به کار نشوید. بنابراین بهتر است قبل از خرید، از شرایط و مشخصات اجاق‌گاز مطلع شوید.

اگر برای راه‌اندازی اجاق‌گاز به گاز لوله‌کشی شهری دسترسی ندارید، می‌توانید با کمک کپسول‌های گاز مایع آن را روشن کنید. برای استفاده از کپسول گاز مایع باید از مبدل رگلاتور استفاده کنید.

موضوعی که اهمیت دارد، این است که تمام مراحل نصب اجاق‌گاز را باید یک متخصص حرفه‌ای انجام دهد و هرگز نباید خودتان سراغ نصب اجاق بروید.

اندازه اجاق‌های دوگانه‌سوز چقدر است؟

اجاق‌گازهای دوگانه‌سوز با فر برقی گازی متناسب با اندازه آشپزخانه شما، معولا در ابعاد استاندارد ۶۰*۶۰*۵۴ سانتی‌متر تولید می‌شوند و ظرفیت این فرها برابر با ۶۰ لیتر است. برخی از اجاق‌های برقی و گازی مجهز به دو فر جداگانه هستند و به شما این امکان را می‌دهند که به‌طور هم‌زمان در دو دمای متفاوت، دو نوع غذا را بپزید و وقت کمتری در آشپزخانه برای پخت‌وپز صرف کنید.

در هنگام خرید اجاق‌گاز، سراغ کدام نوع فر برویم؟

آشنایی با نحوه کار فر برقی گازی

انواع اجاق‌های گازی، برقی و ترکیب این دو سوخت، مزایا و معایب خود را دارند و بسته به نیازتان و بودجه‌ای که در نظر دارید، در آشپزخانه شما کارآمد هستند. جریان انرژی برق در فر، به‌دلیل تولید گرمای بیشتر، ثبات دمایی بهتری دارد و در نتیجه، حاصل پخت‌و‌پز در این نوع فر بهتر خواهد بود. جریان برق سبب می‌شود که بافت غذا با کیفیت بیشتری طبخ شود و مغزپخت شود. در عین حال مصرف انرژی در زمانی که المنت‌های برق در فر استفاده شده‌اند، بسیار بیشتر از نوع گازی است. البته با قرار دادن فن در اجاق‌های امروزی، مصرف انرژی در فر این نوع اجاق‌ها نسبت به انواع فر برقی قدیمی کاهش یافته است. بنابراین گرما سریع‌تر در فضای فر پخش و دمای فر زودتر سرد و گرم می‌شود.

البته ناگفته نماند که یکی از مزیت‌های اجاق‌گازهایی که فقط با گاز کار می‌کنند، قیمت ارزان آن نسبت به زمانی است که المنت‌های الکتریسیته هم به آن اضافه می‌شوند. اما اگر می‌خواهید از مزیت دو سوخت گاز و برق در پخت غذا هم‌زمان استفاده کنید، اجاق گاز دوگانه‌سوز با فر برقی گازی بهترین انتخاب خواهد بود.

به‌نظر شما در آینده به‌سراغ معرفی کدام‌یک از ابزارهای کارآمد و به‌روز در آشپزخانه برویم؟ از مزایا و معایب ابزار جدیدی که قصد دارید آن را برای آشپزخانه خود بخرید، مطلع هستید؟

برگرفته از: appliancesonline.com.au و blog.designerappliances.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *