10 اندازه استاندارد در آشپزخانه چیست؟

10 اندازه استاندارد در آشپزخانه

تا‌به‌حال به این موضوع فکر کردید که اندازۀ ارتفاع، عمق، طول و عرض وسایل و کابینت‌های آشپزخانه چقدر باید باشد؟ ابعاد وسایل آشپزخانه چیست؟ فاصله استاندارد بین کابینت‌ها و یخچال چقدر است؟ ابعاد استاندارد پیشخان چیست؟‌ در این مقاله می‌خواهیم به این سؤالات پاسخ دهیم.

آشپزخانه فضای شلوغی است، بنابراین باید وسایل‌ را طوری بچینید که هم زیبایی آشپزخانه حفظ بشود، هم بتوانید بهترین استفاده را از فضا ببرید. برای چیدمان و قرارگیری وسایل باید اندازه استاندارد در آشپزخانه را بدانید.

چرا رعایت اندازه استاندارد در آشپزخانه مهم است؟

آشپزخانه شلوغ‌ترین و کاربردی‌ترین بخش خانه است. برای اینکه بتوانید آشپزخانۀ جادار و باصفایی داشته باشید، باید اندازه استاندارد در آشپزخانه را رعایت کنید. طبق ضوابط طراحی آشپزخانه، یک آشپزخانه 244 سانتی‌متر عرض و 305 سانتی‌متر طول دارد.

در آشپزخانه‌ای با این ابعاد، دو نفر به‌راحتی می‌توانند حضور داشته باشند. علاوه بر اینکه باید هرچیزی در جای خودش قرار بگیرد و کارها به‌طور منظم انجام شود، وسایل آشپزخانه مثل یخچال، اجاق گاز، هود و پیشخان نیز باید فاصله و ابعاد استانداردی داشته باشند.

همچنین، آشپزخانه جایی است که در آن غذا می‌پزید، لباس‌ها را می‌شورید و کارهای مربوط به غذا را انجام می‌دهید؛ بنابراین، برای اینکه همۀ کارهای آشپزخانه‌ به‌خوبی انجام شود، باید اندازه استاندارد در آشپزخانه را رعایت کنید.

1.ارتفاع استاندارد پیشخان آشپزخانه

پیشخان آشپزخانه اولین جایی است که باید آن را طبق اندازه استاندارد سفارش دهید. ارتفاع استاندارد میز اوپن یا پیشخان آشپزخانه باید طوری باشد که وقتی فرد کنار آن می‌ایستد و کارهای آشپزخانه را انجام می‌دهد، هیچ فشاری به پاها یا کمرش وارد نشود. معمولاً پیشخان آشپزخانه را با ارتفاع 109 سانتی‌متر می‌سازند؛ یعنی وقتی کنار پیشخان یا گاز رومیزی قرار می‌گیرد، بین آرنج و سطح میز باید 25 سانتی‌متر فاصله باشد.

10 اندازه استاندارد در آشپزخانه

2.عمق پیشخان آشپزخانه

معمولاً عمق پیشخان آشپزخانه و کابینت‌های پایین را 61 سانتی‌متر در نظر می‌گیرند؛ ولی اندازه استاندارد آن با توجه به اندازۀ وسایل آشپزخانه مثل اجاق گاز و وسایل آشپزی مشخص می‌شود. هنگام خرید وسایل آشپزخانه این نکته را در نظر بگیرید که رعایت اندازه استاندارد در آشپزخانه راحتی شما را تضمین می‌کند.

عمق پیشخان جزیرۀ آشپزخانه

اگر آشپزخانۀ بزرگی دارید و عمقش حداقل 366 سانتی‌متر تا 456 سانتی‌متر است، می‌‌توانید فضایی را برای جزیرۀ آشپزخانه در نظر بگیرید. جزیرۀ آشپزخانه یک فضای خالی است که برای آشپزخانه‌های بزرگ طراحی می‌شود.

داخل جزیره باید یک فضای خالی مثلث‌شکل را در نظر بگیرید. رفت‌وآمد و کارهای مربوط به آشپزخانه در همین مثلث انجام می‌شود. برای اینکه بتوانید به بهترین نحو از این فضا استفاده کنید، جمع سه طرف مثلث نباید بیشتر از 701 سانتی‌متر باشد.

جزیرۀ آشپزخانه باید حداقل 122 سانتی‌متر طول و 90 سانتی‌متر عرض داشته باشد. این ابعاد برای همۀ خانواده‌ها مناسب است. خانواده‌های دونفره به‌راحتی می‌توانند در جزیرۀ آشپزخانه با هم کار کنند. همچنین، بچه‌ها هم می‌توانند در چنین آشپزخانه‌ای دور هم جمع شوند و صبحانه بخورند.

حداقل 123 سانتی‌متر را برای گردش در آشپزخانه در نظر بگیرید. در این حالت، افراد به‌راحتی می‌توانند در آشپزخانه جابه‌جا شوند. در‌صورتی‌که فضای مناسبی برای جزیره در نظر بگیرید، می‌توانید داخل آشپزخانه میز هم بگذارید. سعی کنید میز خیلی بزرگ انتخاب نکنید، چون مانع رفت‌وآمد اعضای خانواده می‌شود.

3.فاصلۀ بین پیشخان و کابینت‌های بالایی آشپزخانه

حداقل فاصلۀ بین پیشخان و کابینت‌های آشپزخانه چیزی بین 61 تا 69 سانتی‌متر است. بهتر است اول کاشی‌کاری‌های آشپزخانه را انجام دهید و بعد کابینت‌های بالایی را وصل کنید. با این کار کاشی‌های کمتری هدر می‌روند و بریده می‌شوند.

4.عمق کابینت‌های سقفی

عمق کابینت‌های سقفی باید بین 30 تا 38 سانتی‌متر باشد. این کابینت‌ها باید در عمق کمی ساخته شوند تا هنگام کار، سر اعضای خانه به آن‌ها برخورد نکند. اگر می‌خواهید بالای یخچال، کابینت سقفی بگذارید، باید حداقل عمق آن را 61 اینچ یا برابر با عمق یخچال در نظر بگیرید.

5.عرض پنل‌های کابینت‌های بالایی و پایینی آشپزخانه

کابینت‌ها نقش مهمی در آشپزخانه دارند و بیشتر فضای آن را هم اشغال می‌کنند. متدوال‌ترین روش برای تعیین ابعاد استاندارد بخش‌های مختلف کابینت‌های بالا و پایین، تقسیم‌بندی برابر آن‌هاست.

بنابراین عرض استاندارد کابینت‌هایی که دوتا در دارند، بین 76 تا 91 سانتی‌متر است. عرض هر پنل کابینت‌های کشویی هم می‌تواند 61 سانتی‌متر باشد. برای اینکه بتوانید به بهترین نحو از فضای داخل کابینت‌ها استفاده کنید، می‌توانید داخل کابینت اکسسوری‌های آشپزخانۀ مدولار را نصب کنید. این اکسسوری‌ها چیزهایی مثل آویزهای فلزی هستند.

6.فاصله استاندارد بین اجاق گاز و هود

فاصلۀ بین هود و اجاق گاز باید حدود 51 تا 91 سانتی‌متر باشد. اگر این فاصله بیشتر از 91 سانتی‌متر باشد، هود نمی‌تواند به‌درستی کار کند. برای اینکه فاصله استاندارد بین هود و اجاق گاز رعایت شود، حتماً از متخصصان نصب هود کمک بگیرید و دفترچۀ راهنمای آن را مطالعه کنید.

7.ابعاد استاندارد یخچال

یخچال و فریزر ابعاد و اندازه‌های مختلفی دارند. بنابراین هنگام خرید یخچال به عمق، عرض و ارتفاع یخچال دقت کنید. فاصلۀ استاندارد بین یخچال و دیوار 5 سانتی‌متر است. به اندازۀ 5 سانتی‌متر بالای یخچال به فضای خالی احتیاج دارید.

با این کار تهویه به‌خوبی انجام می‌شود و گرمای اضافی هم به بالای یخچال منتقل می‌شود. همچنین، هنگام قراردادن یخچال به باز و بسته‌شدن در فکر کنید. در یخچال باید به‌خوبی باز شود تا بتوانید قفسه‌ها و مواد غذایی را راحت در آن بگذارید. در این حالت تمیزکردن یخچال هم به‌خوبی انجام می‌شود.

8.ابعاد استاندارد ماکروفر

برای اینکه ماکروفر به بهترین نحو کار کند، باید 33 تا 46 سانتی‌متر بالاتر از کانتر آشپزخانه باشد. هنگام خرید ماکروفر به ابعاد آن دقت کنید و ماکروفر را متناسب با راحتی و قد خودتان سفارش دهید.

9.اندازه استاندارد فضای خالی در آشپزخانه

هنگام طراحی دکوراسیون و چیدمان آشپزخانه حداقل 122 سانتی‌متر فاصله بین دو کانتر آشپزخانه در نظر بگیرید. در غیر این صورت، فضای آشپزخانه کوچک می‌شود و دو نفر نمی‌توانند هم‌زمان با هم در آشپزخانه کار کنند.

10.ابعاد استاندارد سینک‌های ظرف‌شویی

معمولاً سینک‌های ظرف‌شویی یک بخش مربوط به خشک‌کن هم دارند. بین خشک‌کن و سینک باید فاصلۀ مناسبی وجود داشته باشد تا ظرف‌ها به‌خوبی خشک شوند و ظرف‌های تمیز و کثیف هم از یکدیگر جدا شوند.

اندازه استاندارد در آشپزخانه شما

در این مقاله سعی کردیم اندازه استاندارد در آشپزخانه را به شما معرفی کنیم. با استفاده از اندازه استاندارد به‌راحتی می‌توانید کارهایتان را در آشپزخانه انجام دهید و رفت‌وآمد کنید. اگر در آشپزخانه‌تان مشکلی دارید که فکر می‌کنید به اندازه‌ها و ابعاد وسایل آشپزخانه مربوط است، با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *